Zdrowy Styl Życia

Zdrowie Dla Każdego…

  • Strony

  • Reklamy

Jak dbać o zęby swoich dzieci?

Posted by Zenoni w dniu 16 grudnia 2009


Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę podczas pielęgnacji zębów przedszkolaka i dziecka w młodym wieku szkolnym?

Do 9 roku życia dziecko nie jest w stanie dobrze umyć sobie zębów. Nie można mówić o samodzielnym u skutecznym oczyszczaniu zębów w przypadku dziecka 2-3 letniego, 6-letnie powinno myc zęby samo, ale dorośli musza po nim „poprawić” czynności higieniczne. To jest  szczególnie ważne wieczorem, przed snem. W nocy może wydarzyć się najwięcej – to około 12 godzin bez mycia zębów, wydzielanie i przepływ śliny są zmniejszone, więc nie dochodzi do neutralizacji kwasów. Bakterie próchniczo twórcze mają ogromne pole do popisu. Pamiętajmy też, żeby nie Podawać dziecku po umyciu zębów słodkich napojów (również soków) czy – co absolutnie zabronione – tzw. słodkich smoczków. W ciągu dnia myjemy zęby po posiłkach, około trzy razy dziennie. Najlepiej by było jeszcze dodatkowo umyć zęby po ewentualnych słodkich przekąskach. Szczoteczkę wymienia się raz na trzy miesiące.

Czy w przypadku dzieci stosuje się płyny do płukania ust?

Nie, nie ma takiej potrzeby. W płynach znajdują się substancje przeciwzapalne, przeciwbakteryjne czy ściągające, które są przeznaczone dla dorosłych. Dzieci maja bardziej delikatną błonę śluzową i to zbyt mocne środki dla nich. Wystarczy mycie i nitkowanie zębów.

A co z wybielaniem zębów lub stosowaniem past wybielających?

Dziewczyny muszą poczekać do 18 roku życia, a chłopcy do 21, kiedy szkliwo będzie już w pełni ukształtowane, a zęby zakończą swój etap dojrzewania. Przestrzegam przed samodzielnym wybielaniem sobie zębów metodami domowymi – za pomocą środków kupionych w sklepach z kosmetykami czy w aptekach. Nie ma potrzeby wybielania dziecku zębów. Jak wspomniałem zęby dziecka są bardziej delikatne a, szkliwo nie jest w pełni ukształtowane. Zęby dziecka są często w różnych fazach rozwojowych. Wybielanie mogłoby uszkodzić ich delikatną strukturę. Dorośli z kolei mogą wybrać się na profesjonalne i bezpieczne wybielanie do gabinetu dentystycznego.

Czy profilaktyka kończy się na myciu zębów?

Dochodzi jeszcze lakowanie i lakierowanie. Lakowanie to zabezpieczenie naturalnych anatomicznych zgłębień w zębach. Lakowanie wygładza powierzchnię zęba i ułatwia oczyszczanie, co z kolei zapobiega próchnicy. W naturalne zgłębienia włosie szczoteczki nie dociera. Zęby powinno się lakować co około 4 miesiące po pojawieniu się ich w buzi, kiedy cała powierzchnia żująca jest już widoczna. Dlaczego co 4 miesiące? Ponieważ w tak krótkim czasie nie dochodzi jeszcze do zaatakowania bruzdy przez próchnicę. W przypadku głębokich bruzd nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy są przez nią dotknięte. Dlatego lakowanie należy przeprowadzić jak najszybciej.

Na czym polega lakierowanie i jak często trzeba je przeprowadzać?

Na zęby nakłada się warstwę substancji zawierającej fluor. Dorośli powinni lakierować zęby 1-2 razy w roku, a dzieci co trzy miesiące. To daje możliwość zabezpieczenia bazy fluoru, która jest potrzebna szkliwu. Wówczas ząb będzie mocniejszy i odporniejszy na działanie bakterii. Wizyty co trzy miesiące w przypadku dzieci pozwalają ponadto wychwycić lekarzowi każdą zmianę próchnicową, wadę lub tendencję do wady zgryzu, wprowadzić korektę higieny. Umożliwiają kontrolowanie wszystkich zębów w poszczególnych etapach ich rozwoju i stosowanie koniecznej profilaktyki.

Jakie problemy występują najczęściej u polskich dzieci?

Najczęściej próchnica. Mogę jednak powiedzieć, że zauważyłem zmiany na lepsze. Wzrasta świadomość, ludzie maja nieco więcej pieniędzy, więc coraz rzadziej dzieci są drastycznie zaniedbywane.

Skąd się biorą wady zgryzu?

Mają bardzo różne przyczyny. To może być dziedzictwo przekazane w genach, niewłaściwe ułożenie płodu w życiu płodowym, następnie niewłaściwe układanie dziecka w łóżeczku, złe nawyki np. ssanie palca, smoczka, próchnica, której zaniedbanie prowadzi do utraty twardych tkanek zębów, a w wyniku jej powikłań może być konieczne ich przedwczesne usunięcie.

Jak wpływa złe ułożenie swej pociechy w łóżeczku na jej zgryz?

Dziecko rodzi się z cofniętą żuchwą. W trakcie rozwoju, jeżeli dziecko ssie pierś, dochodzi do prawidłowego ustawienia szczęki w stosunku do żuchwy. Możemy wspomagać ten proces przez ustawienie łóżeczka w niewielkim nachyleniu tak, aby główka dziecka była lekko uniesiona. Nie stosujemy wysokich poduszek. Pamiętajmy o obracaniu ciała dziecka, aby nie było stale zwrócone w jedna stronę. Przy karmieniu butelka nie opierajmy jej o brodę dziecka.

Dlaczego właściwy zgryz jest taki ważny?

To temat rzeka. Poza tym, że nieprawidłowy zgryz brzydko wygląda powoduje powstawanie wielu innych problemów. Każde odstępstwo od normy zgryzowej powoduje przeciążanie i niedociążanie innych grup zębowych, a co za tym idzie, może powodować zmiany w tkankach otaczających ząb. Może to w przyszłości prowadzić do powstania choroby przyzębia. Dodatkowo nieprawidłowe ustawienie zębów utrudnia ich oczyszczanie. Zęby nie kontaktują się ze sobą prawidłowo, co może prowadzić do powstawania ubytków klinowych, ponieważ tam gdzie następuje przeciążenie, szkliwo ulega uszkodzeniu. Niewłaściwy zgryz może także powodować migreny, ale te problemy raczej dotyczą dorosłych. Zapewnienie pełnych luków i  prawidłowego zgryzu powoduje równowagę w układzie stomatologicznym (miedzy zębami, kośćmi i mięśniami), która jest gwarancją zdrowia całego układu.

Czy dzieciom wyrywa się zęby mleczne (zanim naturalnie wypadną)?

Czasami istnieją wskazania do usuwania zębów. Wskazaniem do ekstrakcji zęba mlecznego jest przewlekły stan zapalny tkanek otaczających ząb. W niektórych przypadkach można próbować ząb wyleczyć. Decyzje taka podejmuje lekarz, uwzględniając ogólny stan zdrowia, dziecka, etap rozwojowy zęba i wiele innych czynników.

Czy dzieciom uzupełnia się braki po usunięciu mleczaka?

Każdy ubytek ud dziecka powinien być odtworzony, jeżeli ząb został usunięty na długo przed okresem wymiany. Jeśli stały ząb jest już na swoim miejscu blisko rejonu wyrzynania, to zablokuje on zęby sąsiednie tak, aby nie przesunęły się w kierunku luki. Jeżeli ekstrakcja nastąpi długo przed okresem wymiany zęba należy zastosować tzw.  „utrzymywacze przestrzeni”, które gwarantują zachowanie miejsca dla zęba stałego. Ząb nie jest bowiem umieszczony na stałe w kości. Można obrazowo powiedzieć, że pływa w kości – może się przemieszczać. Dlatego uzupełniony ubytek lub zmniejszenie powierzchni zęba na skutek zmian próchnicowych może poskutkować przesuwaniem zębów, co w efekcie ostatecznym może doprowadzić do zaburzeń w zgryzie.

Czyli dbanie o zdrowie mlecznych zębów jest bardzo ważne?

Zdrowe zęby mleczne utrzymują przestrzenie dla stałych, warunkują prawidłowy rozwój kości, prawidłowy przebieg ząbkowania i prawidłowy zgryz. Czasami zdarza się, że próchnica zębów mlecznych uszkadza zawiązek zęba stałego.

Właściwe odżywianie ma wpływ na zdrowie zębów i jamy ustnej. A suplementacja? Onyx Plus i Alveo – Jak wpływają na zdrowie zębów, na choroby przyzębia u dzieci?

Jak już wcześniej wspomniałem, prawidłowe odżywianie, a co za tym idzie również suplementacja, maja ogromne znaczenie dla stanu naszego uzębienia. Umożliwiają prawidłowe kształtowanie związków zębów, ich dobre wysycanie z związkami mineralnymi, czyli ich prawidłowa twardość. Właściwości przeciwzapalne Alveo mogą również wpływać pozytywnie na stan przyzębia, szczególnie dzieci obciążonych chorobami ogólnoustrojowymi, jak cukrzyca, padaczka, czy choroby nowotworowe. W przebiegu tych chorób często mamy do czynienia również z chorobami przyzębia, dlatego stosujemy suplementację Alveo, a starszym dzieciom podawajmy również Onyx Plus.

Z lekarzem dentystą Katarzyną Tanasiewicz – Brykczyńską rozmawiała Hanna Żurawska.

Pełny artykuł znajduje się w czasopiśmie „Zdrowie i sukces” 2/2008 – wydawca Akuna Polska sp..z o.o., pt.: „Taniej zapobiegać niż leczyć”.

Reklamy

Jedna odpowiedź to “Jak dbać o zęby swoich dzieci?”

  1. Kinga said

    Bardzo praktyczne porady. Rzeczywiście, niewielu zdaje sobie sprawę z tego, jak odpowiednio dbać o zdrowe zęby u dziecka. Dlatego zdecydowanie warto zasięgać rzetelnych informacji od swoich stomatologów, aby nie popełniać błędów w tej kwestii. Nieumiejętna higiena zębów mlecznych może skutkować nieprawidłowym zgryzem i innymi problemami zębów stałych. Dobrze więc prawidłowo dbać o te kwestie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: