Zdrowy Styl Życia

Zdrowie Dla Każdego…

 • Strony

 • Reklamy

Jak dbać o układ krążenia?

Posted by Zenoni w dniu 29 listopada 2009


Jaką rolę spełnia układ krążenia w naszym organizmie?

To bardzo ważne pytanie. Podstawowym zadaniem układu krążenia jest przenoszenie substancji odżywczych  do tkanek i organów Układ krwionośny dostarcza np. tlenu do mózgu czy do płuc. Kolejnym zadaniem układu krążenia jest pobranie ubocznych, powstałych podczas metabolizmu (toksyn) z komórek i przeniesienie ich do wątroby, gdzie zostają wyeliminowane. Krew spełnia również rolę oczyszczającą i chroniącą organizm., ponieważ znajdują się w niej komórki naszego systemu odpornościowego.

 

Mówi się, że choroby układu krążenia są chorobami cywilizacyjnymi. W jaki sposób rozwój cywilizacji przyczynia się do powstania dolegliwości związanych z układem krążenia? Jakie są to choroby?

Problemy z układem krążenia, które możemy zaliczyć do chorób cywilizacyjnych, są związane głównie ze złym funkcjonowaniem wątroby, co z kolei powoduje, że toksyny nie są prawidłowo usuwane z organizmu. W konsekwencji są one magazynowane w żyłach i arteriach naszego układu krwionośnego i w pobliżu serca. Odkładające się toksyny powodują arteriosklerozę i problemy z nią związane, miażdżycę i wiele innych dolegliwości. Te kłopoty ze zdrowiem wiążą się przede wszystkim z tym, że toksyczne elementy nie są usuwane z naszego organizmu. Niekorzystnie działa również jakoś pożywienia, jakie obecnie jemy. Przyjmujemy za wiele tłuszczów, węglowodanów, produktów typu Fast-food. Nasza wątroba nie jest w stanie wyeliminować wszystkich toksyn, które w ten sposób dostarczamy naszemu organizmowi.

 

Jaki wpływ na rozwój chorób krążenia ma brak ruchu? Teraz wiele ludzi pracuje przy biurku i jeździ samochodami?

Większość sportowców poza tym, że uprawia swoją dyscyplinę, zdrowiej się odżywia. Zwraca uwagę na swoją dietę – spożywa więcej owoców i warzyw. Żyje aktywnie. Aktywne życie wpływa na pracę układu krążenia. Ruch powoduje, że do płuc trafia więcej tlenu, a krew lepiej krąży. Zwiększona ilość tlenu w naszym organizmie wpływa pozytywnie również na pracę mózgu. Jeśli jesteśmy aktywni – nasze życie nabiera wyższej jakości, jesteśmy sprawniejsi, nasze mięśnie pracują lepiej, wszystkie funkcje fizjologiczne przebiegają prawidłowo, nasz organizm radzi sobie z wydalaniem toksyn – nie tylko poprzez pocenie się, ale także przez sprawne funkcjonowanie nerki i wątrobę.

 

Często mówi się, że stres jest przyczyną zawałów i wylewów. Jakie jest powiązanie miedzy stresem a problemami z układem krążenia?

Stres to ogromne znaczenie dla zdrowia i jakości pracy naszego układu krążenia, ale nie jest podstawowym czynnikiem odpowiedzialnym za wylewy. Na wylew najważniejszy wpływ ma jakość i struktura naszych naczyń krwionośnych. Kiedy brakuje w naszym organizmie ważnych składników odżywczych, przede wszystkim minerałów, elastyczność naszych naczyń krwionośnych jest niewystarczająca. Stają się one kruche i podatne na pękanie. Największym problemem jest brak magnezu i miedzi. Elastyczność naczyń krwionośnych jest wtedy zagrożona, a naczynia krwionośne staja się coraz cieńsze. Następnie dodatkowo na skutek działania stresu możemy dostać wylewu, nawet podczas snu.

Często zdarza się, zwykle u mężczyzn, że dopiero po zawale uświadamiają sobie, że mają chore serce i zaczynają zmieniać swoje życie. Co się dzieje w organizmie człowieka i jak długo to trwa, zanim dojdzie do zawału serca?

Bardzo trudno odpowiedzieć na takie pytanie – zwłaszcza, jeśli chodzi o to, jak długo trwa ten proces. Zawał czy zmiana biochemii naszego mięśnia sercowego nie następują od razu. Pracujemy na taką sytuację. Problem zwykle zaczyna się od niedokrwienia serca. To w naczyniach krwionośnych, których zadaniem jest dostarczenie niezbędnych składników odżywczych między innymi mięśniowi sercowemu. Jeśli w naszym organizmie niema właściwego balansu chemicznego, wtedy powoli tworzy się zapalenie, które powoduje z czasem pękanie naczyń krwionośnych i zaburzenia pracy serca. Za taką sytuację odpowiadają – powtórzę to – czynniki cywilizacyjne, przyjmowanie niskiej jakości pożywienia, niedobór substancji odżywczych w naszym organizmie. Dlatego polecamy przyjmowanie dobrej jakości suplementów, zdrowe żywienie i zmianę stylu życia.

 

Organizm jest całością. Jakie schorzenia innych organów pociągają za sobą kłopoty z układem krążenia? I odwrotnie: Jeśli układ krążenia źle funkcjonuje, to co się dzieje z innymi organami naszego ciała?

Nasze ciało jest zbudowane w ten sposób, że wszystkie organy pracują razem. Żaden nie jest „samotny” Układ krwionośny oraz system nerwowy ściśle łączą wszystkie partie naszego ciała. Jeśli jeden organ funkcjonuje nieprawidłowo, wpływa to na wszystkie inne, tak ze żaden nie jest w pełni zdrowy. Weźmy np. nerki: jeśli nasz układ krwionośny nie funkcjonuje prawidłowo, nie będą prawidłowo pracować nerki, a jeśli pojawia się problem z nerkami, zaburzona jest praca wątroby i tak dalej. Zdrowie nie jest jednak wiązane z zagadnieniem połączenia wszystkich organów ale z jakością wszystkich komórek naszego ciała. One muszą mieć właściwą ilość substancji odżywczych, które z kolei zapewniają komórką właściwy poziom energii, zapewniają właściwe funkcjonowanie całego organizmu – od mózgu po mały palec u nogi. Jeśli nasz mózg nie funkcjonuje dobrze – pojawia się wylew i w tedy dana cześć naszego ciała może w ogóle przestać działać (paraliż, jeśli), jeśli nasze serce nie pracuje prawidłowo –  wątroba, nerki, układ pokarmowy również nie będą sprawnie funkcjonować.

 

Jakie sygnały powinny nas zaniepokoić? Kiedy powinniśmy przyjrzeć się bliżej funkcjonowaniu naszego układu krążenia?

Nie musimy koniecznie obserwować naszego organizmu codziennie. Nie ma potrzeby aby codziennie stawać przed lustrem i przyglądać się sobie, ale musimy myśleć o naszym zdrowiu. Należy zdawać sobie z tego sprawę, że stajem y się coraz starsi i starsi każdego dnia. Codziennie się zmieniamy, co ma wpływ na spowalnianie funkcji naszego organizmu. Dlatego musimy prawidłowo się odżywiać, aby nasze ciało było zaopatrzone w najważniejsze substancje odżywcze. Musimy ćwiczyć aby nasz system krwionośny prawidłowo funkcjonował. Musimy także odpoczywać. Nie możemy oczywiście wyeliminować wszystkich stresów, ale należy je w miarę możliwości minimalizować. Jeśli nie mamy czasu na prawidłowe odżywianie, jeśli jesteśmy zajęci od rana do wieczora, musimy przyjmować suplementy, które wspomogą funkcjonowanie naszego organizmu i pozwolą na zachowanie zdrowia na dłużej.

 

Dlaczego ostatnio często się zdarza, że młodzi ludzie – w wieku 20, 30 lat – dostają zawałów i wylewów?

Moim zdaniem to problem cywilizacyjny. Powtarzam ponownie – niewłaściwie się odżywiamy. Od tego rozpoczynają się wszystkie problemy. Nie możemy żyć bez pożywienia. Nasze ciało jest w stanie przetrwać bez jedzenia 40, 42 dni, 10 dni bez wody, a 5 minut bez tlenu. To są najpotrzebniejsze składniki, których potrzebujemy do przetrwania – tlen, woda, dobre jedzenia. Młodzi ludzie zaniedbując dostarczanie prawidłowego pożywienia, doświadczają problemów zdrowotnych. To bardzo ważne aby nauczyć młode pokolenie jak się żywić zdrowo, uświadomić mu w jaki sposób zdrowo żyć, informować na przykład, że zamiast słodkich napojów lepiej pić wodę.

 

Czy jest taka możliwość, aby starsze osoby, na przykład po 60 roku życia, które maja poważne problemy z układem krążenia, odzyskały kondycję zdrowotną sprzed lat? W jaki sposób można cofnąć czas?

Starsze pokolenie, które załóżmy, że przez całe życie jadło tłuste jedzenie czy spożywało dużo słodyczy, z pewnością ma problemy ze zdrowiem. Na pewno jednym z nich jest podwyższony poziom cholesterolu i występowanie płytek cholesterolowych w naczyniach krwionośnych. Można jednak oczyścić naczynia krwionośne, o ile zmieni się sposób życia, wyeliminuje niewłaściwe pokarmy, zacznie dostarczać naszemu organizmowi niezbędnych substancji odżywczych. Wtedy układ krążenia zacznie funkcjonować lepiej.

 

Czy zacząć zmieniać swoje życie metodą małych kroków, czy może korzystniej jest przeprowadzić totalna rewolucję?

Można swój organizm oczyścić bardzo szybko, na przykład stosując terapię oczyszczającą, ale zawsze jest lepiej wprowadzać zmiany powoli. Ludzie, którzy maja kłopoty z układem krążenia, pracowali na nie przez lata, dlatego lepiej krok po kroku zacząć wprowadzać korzystne zmiany. Przykładowo: jeśli zaniedbywaliśmy się przez 10 lat, to około 3 lata zajmie nam „sprzątanie”. Wiadomo, że zanim palacz oczyści swój organizm z nikotyny i innych toksyn, musi upłynąć trochę czasu. Oczyszczanie płuc trwa. One nigdy nie wrócą już do stanu poprzedniego i zawsze pozostanie ślad palenia, ale można znacząco poprawić ich stan.

 

Jaką rolę w poprawie jakości pracy naszego układu krążenia odgrywa Alveo?

Alveo pomaga oczyścić przede wszystkim układ pokarmowy i wątrobę. Dlatego ułatwia detoksykację organizmu. Kiedy organy funkcjonują lepiej, wtedy z naszego ciała – także z naczyń krwionośnych – usuwanych jest więcej toksyn.

 

A Onyx Plus?

Onyx Plus z kolei pomaga poprawić jakość naszych naczyń krwionośnych, dostarcza bowiem naszemu ciału ważnych minerałów, które odpowiadają za strukturę komórek, także tych które budują naczynia krwionośne. Onyx Plus poprawia również jakość komórek mózgu która z wiekiem staje się słabsza. Naczynia krwionośne dzięki temu suplementowi stają się elastyczniejsze. Suplementy żywności są więc istotne dla stanu naszych naczyń krwionośnych. Alveo spełnia poważniejszą rolę dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego, a Onyx Plus pomaga budować komórki ciała.

 

Na koniec pytanie, które zadawaliśmy już wcześniej. Jest ono jednak na tyle ważne, że warto je powtórzyć. Co składa się na to, że żyjemy zdrowo?

Każdy jest inny i żyje w inny sposób. Ale jest kilka sugestii, które pomogą każdemu żyć zdrowiej. Po pierwsze należy zacząć zastanawiać się nad tym, co jest zdrowe, a co jest niezdrowe. Po drugie trzeba wyeliminować niezdrowe rzeczy: tłuste jedzenie, Fast foody, papierosy, alkohol. Musimy dodać do naszego stylu życia zdrowe jedzenie , wysokiej jakości suplementy żywności, ponieważ wiele pokarmów obecnie nie charakteryzuje się najwyższą jakością. Należy również ćwiczyć i nauczyć się relaksować oraz eliminować stres.

 

Z dr. Jaromirem Bertlikiem, członkiem Rady Naukowej Akuny, rozmawiała Katarzyna Piotrowska.

Pełny artykuł znajduje się w czasopiśmie „Zdrowie i sukces” 3/2007 – wydawca Akuna Polska sp..z o.o., pt.: „Co i jak w nas krąży?ł”.

Reklamy

Komentarze 4 to “Jak dbać o układ krążenia?”

 1. ja said

  żal ;/

 2. olcia said

  ni tu nie pisze jakie musimy pelnic warunki abydbac o uklad kronrzenia

  zal:**

 3. It is truly a nice and useful piece of information. I am
  glad that you simply shared this helpful information with us.
  Please keep us informed like this. Thank you for sharing.

 4. Touche. Outstanding arguments. Keep up the good spirit.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: