Zdrowy Styl Życia

Zdrowie Dla Każdego…

  • Strony

  • Reklamy

Rehabilitacja po urazach.

Posted by Zenoni w dniu 9 sierpnia 2009


Częstym urazem są złamania i – niestety – w wielu przypadkach może pozostać po nich ślad. Jak zapobiec powikłaniom?

Najważniejsza sprawa to oczywiście dobre nastawienie złamanej kończyny i jej unieruchomienie. Czas, kiedy nosimy gips, nie powinien być spędzany bezczynnie. Pamiętajmy, że mięśnie unieruchomionej kończyny pracują w bardzo minimalnym stopniu, co w konsekwencji doprowadza do ich stopniowego zaniku. Dlatego ważne są ćwiczenia –  ćwiczymy zdrową rękę lub nogę, a w tym czasie pracują też mięśnie unieruchomionej. Po zdjęciu gipsu czeka nas regularna praca nad ich zregenerowaniem. Gimnastykę powinniśmy wykonywać kilka razy dziennie. Złamaniom towarzyszą na ogół obrzęki. Na zmniejszenie opuchlizny polecam moim pacjentom homeopatyczny lek Arnice, który w połączeniu z Alveo przyspiesza jej wchłanianie. Alveo również wspomaga regenerację tkanki kostnej, innymi słowy przyspiesza zrost kości. Pamiętajmy, że leki przeciwbólowe nie są dla nas obojętne, a przyjmując Alveo niekorzystne składniki leku zostają szybciej usunięte z organizmu.

Czy podobnie przebiega rehabilitacja w przypadku zwichnięć i skręceń?

Dokładnie tak. Warto jedynie przypomnieć, że chociaż ten rodzaj kontuzji wydaje się lżejszy niż złamanie – nie należy go lekceważyć. Zwichnięcie polega na przemieszczeniu sąsiadujących kości w stawie. Najczęściej dochodzi do zwichnięcia stawu skokowego. Ta kontuzja ma to do siebie, że nieleczona w odpowiedni sposób może wracać. Dlatego ważne jest udanie się do lekarza, jeśli to konieczne – uruchomienie nogi i później regularne wykonywanie ćwiczenia, które pomogą w odzyskaniu sprawności wzmocnieniu kończyny.

A co możemy powiedzieć o osobach po operacji, czy one też wymagają rehabilitacji?

Operacja to jeden z najcięższych urazów dla organizmu. Mieliśmy pac jętkę, 48-letnią kobietę, która zgłosiła się do mnie z problemem drętwiejącej ręki i nogi. Takie jednostronne drętwienie obu kończyn nie wyglądało na chorobę kręgosłupa. Po badaniu rezonansem magnetycznym okazało się, że ma sączącego się krwiaka, który uciskał na płaty mózgowe, powodując takie objawy. Szybko trafiła na stół operacyjny. Pacjentka zaczęła pic Alveo dwa razy dziennie zaraz po operacji, co znacznie przyspieszyło oczyszczanie organizmu z narkozy. Rana na głowie zaczęła się szybko goić, ponieważ przyspiesza regenerację tkanek. Później rozpoczęła się rehabilitacja i regularne ćwiczenia. Pół roku po zabiegu pacjentka nie ma niedowładu kończyn i wróciła do dawnej sprawności. W rehabilitacji pooperacyjnej Alveo odgrywa dużą rolę, ponieważ działa m.in. tonizująco na układ nerwowy – uspokaja, co w przypadku rekonwalescenta skazanego na pobyt w domu, zmagającego się ze swoją słabością, jest bardzo istotne.

A jeżeli podczas operacji następują komplikacje?

Komplikacje się zdarzają i są zależne od rodzaju zabiegu. Miałem pacjentkę, która przeszła operację założenia by-passów. Cztery dni później nastąpiło zapalenie wyrostka robaczkowego i należało ponownie operować. Niestety, kobieta przez wiele alt przyjmowała leki rozrzedzające krew, to stało się przyczyna powstania ogromnego krwiaka na całym brzuchu. W drugiej dobie po operacji pacjentka zaczęła zażywać Alveo w potrójnej dawce. Po miesiącu, kiedy przyszła do szpitala na wizytę kontrolną, lekarz zdziwił się, że krwiaka niema –  normalnie goi się do kilku miesięcy. Alveo przyspieszyło jego wchłonięcie.

Urazami, które często grożą poważnymi konsekwencjami, są poparzenia. Każdy z nas doskonale wie, jak trudno goją się rany poparzeniowe, czy w jakiś sposób możemy przyspieszyć ten proces?

Ważne jest przede wszystkim zachowanie bezpośrednio po wypadku. Nie należy miejsca poparzonego smarować maściami ani innymi specyfikami. Wystarczy długo polewać zimną wodą. Nie powinniśmy też zalepiać go plastrem. Pacjent, któremu pomagałem wyleczyć kręgosłup , podczas jednej z wizyt wspominał, że jego żona ma poważny problem – poparzyła sobie przedramię wrzątkiem. Konieczny był przeszczep skóry, który Niechciał się przyjąć. Z niegojącej się rany wciąż sączył się płyn. Zaproponowałem Alveo, Tydzień później otrzymałem informację, że rana się zasklepiła i zaczęła goić. Alveo, dzięki właściwością regenerującym tkanki, przyspiesza procesy gojenia, dlatego przypadku oparzeń jest szczególnie wskazane.

Z Wojciechem Młodnickim, magistrem rehabilitacji, rozmawiała Kamila Król

Pełny artykuł znajduje się w czasopiśmie „Zdrowie i sukces” wyd. spec. 1/2004 – wydawca Akuna Polska sp..z o.o., pt.: „Alveo pomaga rekonwalescentom”

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: