Zdrowy Styl Życia

Zdrowie Dla Każdego…

 • Strony

 • Reklamy

Jak walczyć z łuszczycą?

Posted by Zenoni w dniu 19 lipca 2009


Obecnie łuszczyca jest dość częstą chorobą, czy znane są jej przyczyny?

Łuszczyca jest jedną z najczęstszych chorób skóry. Uważa się, że schorzenie dotyczy około 2-3 procent ogólnej populacji. Rozpoznaje się je w 27 procentach przypadków przed 15 rokiem życia, częściej u płci żeńskiej. Etiologia choroby nie jest do końca poznana. To schorzenie wywołuje bowiem wiele czynników. Ważną rolę odgrywają zarówno predyspozycje rodzinne, jak i czynniki środowiska. Prawdopodobieństwo zachorowania na łuszczycę rośnie wraz z liczbą krewnych, którzy już na nią chorują. Jeśli jedno z rodziców ma te chorobę, ryzyko, że dziecko też kiedyś zachoruje wynosi 20 procent. Jeśli chorują obydwoje rodzice, możliwość jej wystąpienia u dziecka wynosi aż 75 procent. Na rozwój łuszczycy mogą mieć także wpływ czynniki środowiska, np. warunki klimatyczne, przebyte urazy skóry, stosowane leki, dieta, uzależnienie (palenie papierosów i nadużywanie alkoholu), infekcje, predyspozycje psychiczne. Ostatnie doniesienia wiążą łuszczycę z zaburzeniami gospodarki lipidowej, a zatem z większą częstością występowania chorób układu krążenia u tych chorych. W innych doniesieniach mówi się o zmianach w obrębie nerek i dwunastnicy.

Wspomniała pani, że na rozwój choroby maja wpływ warunki klimatyczne, mogłaby pani przybliżyć tę tezę?

Często rzuty choroby występują w zimnych porach roku lub w okresie przejściowym – na wiosnę lub jesienią. Dlatego najkorzystniejszy dla łuszczycy jest klimat gorący, w którym słońce ma działanie lecznicze. Korzystne są zatem miejsca, gdzie słońce świeci intensywnie, np.. nad Morzem Martwym, gdzie eksplozja na promienie UVB (powodują one oparzenia słoneczne) jest niewielka i dlatego można tam dość długo przebywać na słońcu.

Jaki przebieg najczęściej ma łuszczyca?

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć jaki będzie przebieg łuszczycy. Może się zdarzyć, że z nieznanych powodów zmiany łuszczycowe nagle ustąpią i już nigdy nie powrócą. Mogą też zniknąć na jakiś czas, na kilka miesięcy lub nawet lat, a potem pojawiać się na nowo. W łuszczycy występują czerwone, zapalne ogniska pokryte srebrno białawymi łuskami (stąd nazwa choroby). Najczęściej zmianami dotknięte są: łokcie, kolana, okolice kości krzyżowej, dłonie i podeszwy oraz skóra głowy (bez łysienia). Na twarzy łuszczyca zdarza się bardzo rzadko. Prawie zawsze zaatakowane są również paznokcie u rąk i nóg. Opisywane powyżej objawy skóry nie dotyczą łuszczycy zwykłej, która występuje najczęściej. Istnieją jednak inne rodzaje tej choroby. Nieco większe wykwity dają obraz łuszczycy kropelkowej. Ta postać ma ostry i wysiewny charakter; występuje po anginach i infekcjach górnych dróg oddechowych (głównie u młodych osób przed 30 rokiem życia). Jeszcze większe zmiany wstępują w łuszczycy uogólnionej jako powikłaniu łuszczycy zwykłej (najczęściej w wyniku niewłaściwego leczenia). Do specjalnych postaci łuszczycy zalicza się: łuszczycę krostkową dłoń i stóp, w której na dłoniach i na podeszwach stwierdza się liczne krosty z jałową treścią ropną, łuszczycę stawowa, gdzie oprócz zmian skórnych występują zmiany stawowe prowadzące nieraz do trwałego inwalidztwa. Łuszczyca może być ciężką chorobą, ale nie śmiertelną i na pewno nie groźną.

Choroba jest trudna do wyleczenia, czy są jakieś skuteczne metody pozbycia się jej?

Ponieważ etiologia  łuszczycy nie jest do końca wyjaśniona, głównym celem terapeutycznym w tej chorobie jest osiągnięcie remisji poprzez stosowanie leczenia objawowego. Leczeniem podstawowym jest terapia zewnętrzna (środki keratolityczne, środki redukujące, dziegcie, preparaty kortykosteroidowe). Stosuje się też leki doustne (psoraleny) w połączeniu z naświetlaniem długimi promieniami ultrafioletowymi  UVA. W ciężkich postaciach łuszczycy zwykłej i łuszczycy stawowej można stosować leki cytostatyczne oraz pochodne kwasu witaminy A (podawane doustnie). Ogólne stosowanie kortykosteroidów w łuszczycy nie jest wskazane. Jednak żadna z tych metod nie jest idealna i całkiem skuteczna. Nie ma bowiem preparatów, które nie wywołują skutków ubocznych.

Jaką rolę we wspomaganiu leczenia łuszczycy może odegrać Alveo?

U chorych leczonych metodami tradycyjnymi, którzy zaczęli podczas kuracji pić Alveo, obserwowałam lepsze efekty terapeutyczne, szczególnie w przypadku łuszczycy stawowej ( u ponad 50 procent wszystkich pacjentów dochodzi do zmian stawowych, głownie małych stawów palców, ale też stawów kolanowych) Po  4 do 6 tygodniach stosowania Alveo znacznie ustępowały dolegliwości chorobowe. Należy też podkreślić, że u osób stosujących suplementację preparatem Alveo okresy remisji choroby wydłużały się . Podsumowując, w leczeniu łuszczycy, oprócz leczenia tradycyjnego, duże znaczenie ma zastosowanie odpowiedniej diety i Alveo. Poza tym dołączenie do terapii preparatu Alveo, jako produktu poprawiającego metabolizm chorych komórek naskórka i skóry właściwej oraz wymiatającego wolne rodniki, szybciej przynosi poprawę stanu zdrowia chorych. Dodatkowo Alveo jako środek działający antystresowo zmniejsza obciążenia psychiczne, które w dużej mierze mają wpływ na zaostrzenie łuszczycy.

Czego chorzy na łuszczycę powinni unikać?

Pewne leki mogą prowokować wysiew zmian łuszczycowych. Są to: pochodne ampicyliny, tetracykliny, sole litu, B-blokery, niektóre leki obniżające ciśnienie krwi, niesterydowe leki przeciwzapalne, sterydy, biseptol. Naukowo dowiedziono, że rzuty choroby mogą być spowodowane przez infekcje, zwłaszcza bakteryjne, jak: zapalenie migdałków, zapalenie zatok przynosowych, dróg żółciowych wyrostka robaczkowego, zębów. Dlatego ważne jest badanie tych narządów i leczenie ewentualnych ognisk zakażenia.

Jak chory na łuszczycę powinien się odżywiać?

Do dziś nie udowodniono, aby istniał jednoznaczny związek choroby z żywieniem. Jednak dużą korzyść może przynieść dieta eliminująca gluten i produkty z mięsa wieprzowego. Ważne jest również uzupełnienie niezbędnych kwasów tłuszczowych (kwasy tłuszczowe omega – 3), stosowanie przeciwutleniaczy (marchewka, pomidory oraz świeże owoce dostarczające karotenoidów) oraz witamin C i E. Zauważono, że u pacjentów nadużywających alkoholu i palących papierosy częściej obserwuje się ciężkie, oporne na leczenie postacie łuszczycy.

Z lek. med. Urszulą Urbaczka, dermatologiem rozmawiała Anna Szulc.

Pełny wywiad znajduje się w czasopiśmie “Zdrowie i sukces” wyd. spec. 3/2005 – wydawca Akuna Polska sp. z o.o., pt.: ” Stres przyczyną chorób skóry”.

Reklamy

Jedna odpowiedź to “Jak walczyć z łuszczycą?”

 1. Monika said

  Jest skuteczny środek ziołowy na łuszczycę głowy. Poczytajcie na stronie ogólnopolskiego stowarzyszenie osób chorych na łuszczyce Psoriasis:
  http://luszczyca.org.pl/p2/forum/index.php?showtopic=7383&pid=180515&st=260&#entry180515
  Ktoś mi go polecił i jestem bardzo wdzięczna, że przekonałam mamę do wypróbowania.
  Moja mama po wielu latach wreszcie pozbyła się łuski z głowy i zostały tylko nie wielki zaczerwienienia na karku. Oczywiście nie przerywa kuracji. Ma nadzieję na całkowite pozbycie się tego cholerstwa ze skóry.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: