Zdrowy Styl Życia

Zdrowie Dla Każdego…

  • Strony

  • Reklamy

Alergie u dzieci

Posted by Zenoni w dniu 30 Maj 2009


Dlaczego problemy z alergiami częściej mają dzieci?

Niektóre dzieci rodzą się już obciążone wieloma genami sprzyjającymi alergii, która się rozwinie, jeśli dziecko znajdzie się w niesprzyjającym środowisku Nie bez znaczenia w występowaniu alergii dzieci jest nasza źle pojęta „nadopiekuńczość”, zbyt szybkie interwencie lekarzy, zbyt gorliwe leczenie wszelkich zakażeń, nadużywanie antybiotyków, sterydów, nadmierna liczba szczepień (teoria higieniczna astmy). Osłabiająco na organizm dziecka działa stres, problemy w rodzinie, oddanie do żłobka, przedszkola, pójście do szkoły. Plagą są reklamowane jako zdrowe produkty spożywcze, a zawierające sztuczne barwniki, konserwanty i inne uczulające składniki. Bardzo dużym problemem jest „zastępowanie” spacerów i zabaw na świeżym powietrzu, przesiadywaniem dzieci przed ekranem telewizora lub komputera.

Jakie są objawy alergii?

Najróżniejsze. Od najczęstszych jak wysypka, katar, kaszel,, duszność, przez bóle brzucha, nudności, wymioty, zaparcia, biegunki, po bóle głowy, nadpobudliwość, płaczliwość, czyli objawy związane ze sferą psychiczną dziecka. Mówiąc obrazowo jeżeli dziecko ma objawy alergii na skórze, czuje swędzenie i  może się podrapać. Jeśli zaś objawów nie widać na zewnątrz, a jednak dziecko ma problem, to odczuwa coś w rodzaju „świądu mózgu” co powoduje wspomniany niepokój. Niestety często leczenie alergii polega jedynie na usuwaniu objawów – przez zastosowanie leków antyhistaminowych, maści sterydowych i preparatów wziewnych. To daje rodzicom poczucie bezpieczeństwa. Taka terapia ma krótkie nogi, prędzej czy później, jeśli nie wyeliminujemy alergenu, alergia da o sobie znać, często w innej postaci, głębiej osadzona.

Z pani wieloletniej praktyki wynika, że współcześnie dzieci są najczęściej uczulone na…?

Najczęściej zdarzają się alergie pokarmowe na produkty żywnościowe, a przede wszystkim na zawartą w nich chemię spożywczą. Trafiło do mnie kilkoro dzieci z wymiotami i biegunka. Po rozmowie z rodzicami i przeanalizowaniu pokarmów, które dziecko jadło, doszliśmy do wniosku, że chorobę spowodował jogurt lub soczek. W dalszej kolejności są alergie kontaktowe na kosmetyki, proszki do prania i wreszcie wziewne: na niektóre zabawki, pluszowe lub mocno perfumowane. Miałam kiedyś pacjentkę – niemowlę, które z dnia na dzień zaczęło mocno kaszleć. Nie miało objawów infekcji, a mimo to kaszel się nasilał. Zapytałam mamę, czy coś zmieniło się w najbliższym otoczeniu dziecka. Przypomniała sobie, że maluchowi założyła na kołderkę piękną, granatową pościel, którą dziecko dostało w prezencie na chrzciny. Po zmianie pościeli kaszel natychmiast ustąpił. Bardzo dużym problemem są zawilgocone mieszkania, źle wentylowane z pleśnią na ścianach, no i niestety nadal dym papierosowy.

Na czym polega leczenie alergii?

Przede wszystkim musimy zacząć od dokładnej obserwacji dziecka. – co mu przeszkadza, co nowego kupiliśmy do pokoju, do ubrania, do jedzenia, jaką zabawkę, Przytulankę ? Pomocne są notatki – po jakim pokarmie coś wyskoczyło na skórze, pojawiły się luźne stolce, wystąpił kaszel po kupnie nowej zabawki itp. Testy uczuleniowe nie zawsze dają wiarygodne wyniki – alergia często bywa złożona, może ją wywoływać kilka alergenów. Podstawowym krokiem jest ich wyeliminowane. Kolejnym etapem powinna być regeneracja organizmu, osłabione go w wyniku choroby.

Jaką role może odegrać Alveo w powrocie do zdrowia małego alergika?

W przypadku dzieci alergicznych problemem jest zaleganie szkodliwych substancji w organizmie, należy je jak najszybciej usunąć, a w tym właśnie pomaga Alveo. Gdy organizm jest już oczyszczony musimy go odpowiednio zregenerować i odżywiać. Alveo dostarcza również dziecięcemu organizmowi mikroelementy, minerały, witaminy i aminokwasy.

Z pediatrą, dr Elżbietą Deńca – Radke, rozmawiała Anna Szulc.

Pełny wywiad można znaleźć w czasopiśmie „Zdrowie i Sukces” wyd. spec. 1/2004 – wydawca Akuna Polska sp. z o.o. pt: „Alergie zmorą XXI wieku”.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: