Zdrowy Styl Życia

Zdrowie Dla Każdego…

  • Strony

  • Reklamy

Mocne kości i zdrowe zęby

Posted by Zenoni w dniu 3 kwietnia 2009


Nasz organizm, aby prawidłowo funkcjonować potrzebuje niezbędnych składników. Kości i zęby nie są wyjątkiem.

O co należy zadbać, aby szkielet był zdrowy?

Codzienna dieta i uzupełnianie jej o suplementy na wpływ na jakość naszym kości. Dla kośćca najważniejszymi substancjami odżywczymi są:

  • wapń
  • fluor
  • magnez

Nasze zęby i kości zbudowane są z 99% wapnia. Jednak kiedy nie dostarczamy organizmowi wapnia w odpowiednich ilościach, zaczyna wtedy pobierać go z kości. W ten sposób dochodzi do osłabienia struktury kostnej, co powoduje w późniejszym czasie osteoporozę (podatność na złamania i inne urazy).

Wapń znajduje się m.in. w produktach mlecznych (mleko, kefir, jogurty, sera),  w warzywach strączkowych (fasola, groch, soja), ale także w mięsie ryb (makrela, łosoś, sardynki, szprotki). Ser biały i masło zawierają bardzo małe ilości wapnia. Aby zapewnić organizmowi wystarczającą ilość wapnia możemy np: wypić 2 szklanki mleka, 2 małe kubki jogurtu czy zjeść 4 plasterki sera żółtego.  Nasz organizm musi wchłonąć minerał. Możemy go odrzucić poprzez nadmierne picie kawy, spożywanie soli w dużych ilościach.

Magnez bierze udział w budowaniu kości i zębów. Najlepszym źródłem magnezu są: gruboziarniste kasze, ziarna zbóż, orzechy, pestki dyni, banany, awokado, czekolada i kakao, a także warzywa: pomidory, warzywa strączkowe. Duże ilości kawy czy alkoholu pozbywamy się magnezu z naszego organizmu.

Fluor natomiast ma wpływ na budowę i przemiany szkliwa. Jest obecny w wystarczającej ilości w pożywieniu, dlatego też lekarze nie zalecają już tabletek z fluorem. Nadmiar fluoru może powodować, że zęby stają się bardziej kruche, prowadzić do alergii, działa także niekorzystnie na inne narządu w naszym organizmie, prowadzi do nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy, trzustki i nadnerczy.

Mangan i bor – największe stężenie występuje w nerkach, wątrobie i kościach. Bierze udział w metabolizmie kości. należy zadbać o prawidłową dietę, ponieważ wraz z wiekiem ilość tych pierwiastków naszym organizmie spada.

Suplementy pomagają w utrzymaniu zdrowych kości i zębów.

Całość artykułu znajduje się w czasopiśmie „Zdrowie i sukces”, Hanna Żurawska, Wyd. Specjalne, 01/2008

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: