Zdrowy Styl Życia

Zdrowie Dla Każdego…

  • Strony

  • Reklamy

SPACER – CODZIENNA PORCJA ZDROWIA

Posted by Zenoni w dniu 18 marca 2009


Sport w życiu każdego człowieka powinien odgrywać bardzo ważną rolę, ponieważ ma zarówno walory zdrowotne, jak i wychowawcze.
W dyscyplinach wytrzymałościowych takich jak np.: bieg, jazda na rowerze, trucht, pływanie, wiosłowanie zyskuje się największe korzyści w aspekcie zdrowotnym.
Wiele badań wykazało, że systematyczny wysiłek fizyczny ma korzystny wpływ na organizm człowieka, wspomaga leczenie oraz zapobiega wielu chorobom przewlekłym.
Aktywnością fizyczną nazywamy każdy rodzaj ruchu podejmowany świadomie lub też nieświadomie przez człowieka. Jeśli chodzi o życie codzienne ważne jest, w jaki sposób przemieszczamy się, jak spędzamy czas wolny, jaki charakter ma nasza praca?
Unikajmy siedzenia przed komputerem, TV, wykorzystajmy ten czas w czynny sposób na spacerach, ruchowych grach towarzyskich czy nawet
w dyskotece.
Planowany przez nas urlop powinien łączyć zarówno aktywność ruchową,
jak i przebywanie w ładnej, ciekawej okolicy.

We wszystkich zaleceniach zarówno światowych, jak i europejskich podkreśla się znaczenie aktywności ruchowej, która jest podejmowana
w większości dni w tygodniu, czyli powyżej 5 razy w tygodniu.
Należy podkreślić, że jednostka treningowa powinna trwać co najmniej
10 minut!

Oprócz sportu i naszej aktywności ruchowej na zdrowy tryb życia wpływa jeszcze kilka innych, ważnych czynników. Jednym z nich jest np. racjonalne zachowanie zdrowotne.
Prawidłowy sposób odżywiania się, unikanie używek (alkoholu, środków pobudzających), umiejętność radzenia sobie ze stresem, a także dbanie o prawidłową masę ciała.

Należy podkreślić również fakt, że systematyczna aktywność ruchowa sprzyja szybszemu usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii – toksyn.

Przeprowadzone badania wykazały, że ani dzieci i młodzież, ani też osoby dorosłe w Polsce nie charakteryzują się odpowiednią aktywnością ruchową. Zjawisko to jest zwłaszcza niepokojące wśród dzieci, które obecnie coraz więcej czasu spędzają przed ekranem monitora, przed TV.
Oczywiście nie jest to problem tylko naszego kraju, ale również wszystkich krajów cywilizowanych. Systematyczna aktywność ruchowa to przede wszystkim obowiązek człowieka wobec własnego zdrowia.
Uczy nas samodyscypliny, dbałości o własne zdrowie, jak również walki ze swoimi słabościami. Uprawianie sportu poprawia naszą psychikę, czujemy się szczęśliwsi i bardziej zadowoleni z własnego życia.
Sport sprzyja także obniżaniu stanów lękowych, u niektórych osób likwiduje także stany depresyjne.

Pełny artykuł możesz znaleźć w czasopiśmie
“AKUNA, ZDROWIE I SUKCES”, nr 10/2008
Prof. Anna Jegier, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: